Původní reportáž z časopisu Reflex, vydání 25. únor 2016:

Psychowalkman. Žije?

Technologie, která má zbavit milióny Čechů únavy, nespavosti, stresu, depresí či zrychlit učení u nás odstartovala už v roce 1995. Popularitě psychowalkmanů, odborně AVS přístrojů, tehdy pomohl porevoluční hlad po novotách a zvučná jména podílející se na vývoji (NASA). Jak to vypadá dnes? Stává se používání psychotechnologií běžnou záležitostí, která už nikoho ani nevzrušuje?

 

AVS přístroj (AVS = audiovizuálně stimulační), obsahuje ovládací jednotku s 30-70ti programy, sluchátka a speciální brýle. Zvuky a rytmická světla v brýlích pulsují v určité frekvenci, což je podstatné. Mozek je totiž malá bioelektrárna, kde probíhají elektrické výboje v přesně dané frekvenci. Například při rychlé frekvenci dochází k růstu energie a při pomalé frekvenci dává mozek pokyn tělu k spánku. Znáte to dokonce sami! Při cestě vlakem lidé často usínají, což způsobuje právě pomalá frekvence drkotu kol vlaku. Frekvence mozku se na tuto pomalou frekvenci zákonitě přeladí – ,,efekt napodobení frekvence“ objevil anglický neurofyziolog Hans Berger v roce 1952. Jakmile se mozek ocitne v režimu pomalé frekvence, tak člověk automaticky usne.

Takto funguje AVS přístroj: vysílá různé frekvence, změní frekvenci mozku a mozek spustí potřebné stavy – většinou během pouhých minut. Dnes existuje zhruba 40 možností využití AVS přístroje: od zrušení stresu a únavy přes mírnění bolesti až po odstranění depresí a úzkostí. Rozsah účinků jediného přístroje je úctyhodný, ale ještě více rychlost účinků. Podle klinických výzkumů překonává AVS přístroj u nespavosti a depresí o desítky procent účinnost léků. Nemám důvod tomu nevěřit, ale v tom případě si kladu otázku: proč už proboha AVS přístroje nejsou v polovině ordinací? Vždyť Čechů, kteří pociťují vážné potíže se stresem, únavou, depresí či nespavostí, je podle nejnovější rozsáhlé studie přes 3 milióny!

Jan Valuch, jeden z největších evropských odborníků na psychotechnologie, prezident odborné asociace WAAT: ,,Lidé o AVS přístrojích prostě neví nebo nevěří, že by mohla mít ,,pouhá“ stimulace světlem a zvukem tak fantastické výsledky. Když prezentuji studie, které dokumentují vyléčení mnoho let trvající nespavosti nebo depresí už během pouhých dní, tak tomu nikdo nechce uvěřit – prostě sci-fi.“
Nemohl jsem si přitom nevzpomenout na svojí nedůvěru vůči této technologii, která mi vydržela několik let. Prošel jsem si těmito postoji: zásadní nedůvěra – vyzkoušení a zlom – nekritické zbožňování – a nakonec dnešní běžné, objektivní používání.
Jan Valuch dodává: ,,Lidem k překonání nedůvěry pomáhá, když jim AVS přístroj doporučí lékař. Ovšem u nás AVS přístroje ve zdravotnictví moc nevidíte, jejich nákup je ovlivňován politikařením a nezájmem. Mám zkušenosti z Belgie a Anglie z prestižních klinik: tam si vyslechnou prezentaci, sami přístroj vyzkouší, vidí, že má účinky a nakupují. Tohle u nás absolutně nefunguje.“

Oponuje Prim. MUDr. Jiří Poděbradský, předseda České fyziatrické společnosti: ,,Osobně jsem psychowalkman před mnoha lety i testoval, funguje dobře. Ale ve zdravotnictví je řada bariér: není na to čas, vyžaduje to od lékaře určitou praxi, možná i chybí větší metodika a propagace od výrobců.“

V české medicíně se tedy až na výjimky psychowalkmany příliš neetablovaly, byť existují stovky pozitivních klinických výzkumů probíhajících bezmála 40 let. Největšími zájemci jsou tak samouživatelé. Za 20 let si koupilo psychowalkman necelých sto tisíc lidí, zejména lidí ve středním věku, kteří pracují duševně. Menší část z nich vlastní druhý nebo třetí přístroj. Podle většiny samotných uživatelů fungují AVS přístroje výborně. Používají se také ve vrcholovém sportu nebo sloužili vojákům na misích v Iráku. Psychowalkmany si pochvalují i někteří primáři. Pan Prof. MUDr. Pešek, CSc. z plzeňské fakultky je používá u onkologických pacientů a skvělé výsledky mělo s těmito přístroji i prestižní Centrum léčby bolesti v pražském Motole.

Je opravdu s podivem, že AVS technologie nemá větší rozšíření. Možná jim chybí větší známost, propagace, možná jde o obavu nezvyklou technologii používat. Nemohu si nevzpomenout, jak jsem nezvyk také musel překonávat. Nasazovat si třikrát týdně sluchátka a brýle a vysvětlovat přítelkyni, že to nedělám proto, abych jí nemusel vidět, nebylo příjemné! Dnes už si vezmu psychowalkman klidně i do autobusu, ale před 10 lety jsem se za to styděl.

Za mě: psychowalkman žije. Dokonce si myslím, že bude čím dál používanější. Civilizační potíže, které právě tato technologie řeší vynikajícím způsobem, totiž stále narůstají. A jestliže nové technologie způsobují zrychlování doby a tím pádem stres, proč by jej jiné nemohly odstraňovat? Třeba proto, že chodit každý den relaxovat do lesa – na to už dnes nikdo nemá čas.
A za vás? Není těžké si dnes psychowalkman zadarmo vyzkoušet. Za čtvrt hodiny budete vědět velmi přesně, jak to s ním je.

Ing. Jan Horna

Psychotechnologické přístroje pro samouživatele jsou ve světě známy asi 30 let. Reflex byl první společenský časopis, který o nich přinesl reportáž pro české čtenáře (1998, článek ,,Psychowalkman: funguje to!“). AVS přístroje dnes dokáží během minut odstranit jakýkoliv stres, úzkosti, únavu nebo léčit desítky nemocí.

Psychowalkmany používají celebrity jako George Clooney, Demi Moore nebo David Beckham. Nejnovější AVS přístroj Laxman hodlá ,,bláznivý“ miliardář Richard Branson nasadit do své letecké flotily Virgin Atlantic. To svědčí o tom, že se svět buď zbláznil nebo AVS přístroje opravdu skvěle fungují.

Původní materiál z časopisu Reflex, vydání 25. únor 2016.