Používání po cévní mozkové příhodě
Manželka je 8 let po těžké CMP. Může používat AVS přístroj, i když má v dost velkém rozsahu poškozen mozek? Manželka velmi obtížně usíná, někdy...
Manželka je 8 let po těžké CMP. Může používat AVS přístroj, i když má v dost velkém rozsahu poškozen mozek? Manželka velmi obtížně usíná, někdy to trvá i do 5 hodin ráno, a to přesto, že pod dozorem neurologa jsme ji dodávali hormon melatonin, jehož hladinu má už v pořádku. Manželka užívá tyto léky: Sotahexal 160, Digoxin 0,125, Warfarin 5, Ascorutin, Hydrochlorthiazid, Karnitin, Hořčík, Cipralex 10, Helicid, Torvacard, Protectum ginkgo, Biotin, GS Condro. Uvažuji o koupi AVS přístroje Laxman, zatím žádný nemáme.
Odpověď
- Potíže se spánkem vyvolává téměř s jistotou nejvíce Cipralex 10.
- Užívané léky byly předvídatelné, jediné co kolega nemohl vědět, je užívání Torvacardu. Doplňky stravy (a Biotin) nemají s AVS přístrojem žádné kontraindikace nikdy, a naštěstí většina léků také ne, jediné na co si dát pozor je souběžné užívání Cipralexu (jako SSRI léku) a AVS přístroje (viz dále v postupu).
- To dodávání melatoninu je samozřejmě v takovém případě vhodné, ale má svá omezení – za prvé jakmile se přestane dodávat, stav se bohužel vrací zpět a za druhé se tluče s Cipralexem – oba totiž bojují o svojí pozici u částečně stejných synaptických inhibicí.
- Výběr AVS přístroje: nic jiného než Laxman bych vám ani nedoporučil. Nejde o to, že je spotřebitelsky nejlepší (komfort, účinnost apod.), ale že je ze všech avs přístrojů nejšetrnější! Má tzv. měkkou zvukovou stimulaci (hudba nebo stimuly jsou se sinus vlnou) a má ,,měkkou“ i světelnou stimulaci (Ganzfeld brýle, celobarevné spektrum). Když se rozhodnete pro laxman, napište mi, poradím vám konkrétní programy, jaké užívat (bud ve verzi Laxman light nebo Laxman 2cz – ta je vhodnější, více programů).
Nejdůležitější je, že prodělaná ischemická událost i současný stav v žádném případě nebrání užívání AVS přístroje. I bez daného postupu je používání bezpečné, ale já vám samozřejmě doporučuji, abyste dodrželi uvedený postup.
Většina léků nemá kontraindikace s AVS, vyjma Cipralexu (na to se speciálně zaměříme), viz dále. Klíčové v postupu, na co jsem se zaměřil, je zlepšení celkového stavu, zlepšit spánek a vyhnout se kontraindikaci s Cipralexem.
Postup:
První zhruba měsíc nebo 20 použití (co nastane dříve), používat pouze relaxační programy, v cílové hladině zhruba 5-12 Hz (ne nižší a ne vyšší) – to pochopíte z návodu nebo vám konkrétní programy napíšu. Tato aplikace způsobí, že všechno, na co manželka používá léky, tedy chemickou cestu (snížení vyššího krevního tlaku, lepší činnost srdce, průchodnost cév), začne AVS přístroj řešit biofyzikálním způsobem – tedy šetrněji (bez malátností, závislosti) a přímo tím, že organismus sám začne chovat lépe (tedy zásah u příčiny, nikoli řešení symptomů). Po této úvodní kůře bude mít manželka větší citlivost vůči vlastním procesům a hlavně programům laxmanu: pozná, že některé ji přináší větší relaxaci, úlevu, dobré pocity, některé méně. Poté může přejít a vyzkoušet programy spánkové, a další (zase když tak napíšu).
Upozornění:
Denní doba nehraje roli. Vhodné je použití v případě, že bude unavená. Například odpoledne, nebo i před spaním. Pokud se bude cítit výjimečně špatně (případný atak nějakých potíží), tak užívání není vhodné. Není to nebezpečné, ale není to z více důvodů vhodné. PS: Za špatný stav nepovažuji běžnou malátnost (v souvislosti s užíváním léků).
Pokud jí nějaký program neudělá aktuálně dobře, tak hned vypnout, a použít přístroj až druhý den (stejný program nebo jiný). Nesmíte zapomenout, že tělo je mnoho měsíců dopováno jiným způsobem (chemicky) s množstvím negativních změn v organismu, a pokud přijde do hry účinná biofyzikální metoda, která optimalizuje v organismu téměř vše, někde se to občas střetne (občasné nepříjemné pocity se stávají i zcela zdravým uživatelům, včetně mě).
Ze začátku používat zvuk i světla na střední úrovni, postupně (podle pocitů) je možné zvyšovat.
Prvních pár sezení nemusí cítit nic zvláštního, než začne metoda působit (v jejím případě). Nebo to může být zkraje i trochu nepříjemné (řekněme prvních 1-5 sezení). To je nutné překonat. Ale poté se již vždy řídit pocity – dobré pocity = dějí se potřebné změny. Špatný pocit při používání = používání zatím koliduje se současným stavem, účinek je moc rychlý, náhlý, kontraindikace s celkovou léčbou = zpomalit.
Nepoužívat více než jeden program denně.
Používat přístroj minimálně 3-4x týdně.
Zhruba po měsíci by mělo docházet viditelně (subjektivně) ke zlepšování spánku. První účinky (na náladu, na to že se bude cítit lépe, bude mít více energie, bystřejší/jasnější uvažování) by měla cítit téměř od začátku, řekněme do desátého sezení. Není nijak výjimečné, že pozitivní účinek pozná už po prvním použití, ale je to velmi individuální.
Po té první fázi (zhruba 1-2 měsíce používání) je vhodná další konzultace, obraťte se zase na nás. V první fázi rozhodně není vhodné vysazovat žádné léky, vyjma omezení Cipralexu (třeba na poloviční hodnoty), ale to musí poznat sama. Když si nebude jistá, tak raději nevysazovat. Ono je prostě obtížné pro mě na dálku to upřesnit více, v případě takového množství léků a po tom, co prodělala.
To je vše. Mohu Vás ujistit, že pokud dodržíte dané postupy (a případné odchylky můžeme kdykoliv zkonzultovat, poradit), tak se její stav vidtelně vylepší (subjektivně i objektivně). Přístroj sejme část negativních dopadů léků, manželka bude mít více energie (psychické i fyzické), zlepší se metabolismus, oblast srdečně-cévní, upraví se (případně sníží) krevní tlak, bude mít lepší psychické pochody – uvažování, paměť (už jen tím, že každé použití AVS přístroje vhodně prokrvuje mozek, optimalizuje prokrvení), a nakonec účinek, který se těžko měří, nezaznamená jej přímo subjektivně a bude znatelný až po měsícíh používání: AVS přístroj začne podporovat růst nových nervových spojení.