Používání AVS po mozkové mrtvici
Měla bych dotaz v souvislosti s přístrojem Galaxy. Mám přítele, který je po mrtvičce a má porušenou krátkodobou paměť. Pracuji s ním asi 1 rok...
Měla bych dotaz v souvislosti s přístrojem Galaxy. Mám přítele, který je po mrtvičce a má porušenou krátkodobou paměť. Pracuji s ním asi 1 rok a velice se zlepšil, jak po psychické, tak fyzické stránce, problémy mu činí pouze paměť. Je mu pouhých 36 let . Neurolog zjistil při poslední návštěvě veliké zlepšení a doporučil i postupné snížení psychiatrických léků . Bere Neurotop retard 300 1-0-1 ,Haloperidol – richter 1,5 mg 1-0-1 . Zajímalo by mne, zda by mu tento přístroj pomohl, nebo naopak uškodil?
Odpověď
Po poradě s neurologem, MUDr. Jaroslavem Poláčkem (psychiatr, bývalý primář kolínské nemocnice) – navrhuji postup:
Používejte AVS přístroj, model Galaxy, pomalu, postupně. Nejdříve začněte relaxačními programy, 2-4x týdně. Po cca 14 dnech můžete zařadit i jiné programy, podle chuti, potřeby uživatele – třeba na učení, spánek aj. Ať se řídí citem, který program mu dělá dobře.
Je nezbytné dodržet následující:
- max. 1 program denně (po dobu cca 2 měsíců)
- max. 4 programy týdně (po dobu cca 2 měsíců)
- zvuk i světla: začněte na minimu intenzity, postupně (od druhého programu) zesilujte – musí to být vždy příjemné
- nepoužívat v psychicky náročných situacích (stres, vyčerpání, velká únava, napětí)
- nepoužívat programy s vysokými nebo velmi proměnnými frekvencemi, tj. program 12 (Regenerace síly), 18 (Energie), 20 (Intenzivní výkon), 28 (Pronikavé vědomí) a 29 (Zábava)
- pokud se nebude cítit v průběhu programu dobře, tak ukončit a použít až druhý den (to se může stát, zvláště ze začátku)
Kontraindikace: na tyto léky není žádná, to je bez obav, navíc při jeho zlepšování a snižování dávek to je o to víc jisté. Přístroj (používaný podle postupu) mu nemůže nijak uškodit.
Pomoc: urychlí uzdravování mozku. Jak přesný vliv to bude mít na krátkodobou paměť nelze odhadnout. Většinou se zlepší celkový psychický komfort, oživí se do určité míry zasažené části mozku – ale nakolik přesně to pocítí sám osobně na krátkodobé paměti, nelze určit.