Nehrozí nebezpečí vyvolání epiletického záchvatu při „blikání“ v brýlích při používání přístroje u dětí, které mají problémy se soustředěním díky změnám na mozku (myslím různé mozkové dysfunkce)?
Mozkové dysfunkce jsou vlastně oslabením mozku (resp. CNS – centrální nervové soustavy), takže riziko záchvatu u těchto osob (dětí) je větší než u ostatní populace....
Mozkové dysfunkce jsou vlastně oslabením mozku (resp. CNS – centrální nervové soustavy), takže riziko záchvatu u těchto osob (dětí) je větší než u ostatní populace. Zrovna tak u dětí v pubertě a kolem puberty je riziko záchvatu větší, protože dozrávají určité části mozku a probíhají tak v mozku poměrně dynamické změny – které jsou žádoucí, ale vlastně nepříliš stabilní CNS. Takže je to riskantní skupina.
Nicméně, na druhou stranu, epileptický záchvat v souvislosti s používáním AVS přístroje nebyl v Česku diagnostikován už nejméně 8 let. A uživatelů je čím dál více – a samozřejmě i těch s dysfunkcemi (LMD, ADHD) – jejich počet spíš narůstá. Je to dáno tím, že novější AVS přístroje (iBrain, Laxman, Brainmax, Esprit aj.) jsou technologicky pokročilejší, zejména už nepoužívají vůbec červenou barvu stimulace (která byla kritická). Takže bych se určitě ničeho neobával. Samozřejmě je nutné přečíst si návod a dodržet pokyny k používání.
Ze současné nabídky Galaxy : mimo nejlevnější model Galaxy, který je někdy dodáván i s červenými brýlemi, jsou ostatní modely velmi bezpečné. Nejvhodnější světelná stimulace (pro eliminaci jakýchkoliv záchvatů apod.) je celobarevná (navíc je uživatelsky nejpříjemnější), ale například i Dreamer, se zelenými brýlemi, je naprosto v pořádku.
Nevím samozřejmě, jestli nemáte už doma nějaký starší AVS přístroj? Když tak napište jaký typ, poradím Vám, jak s ním zacházet – jakým frekvencím nebo programům se vyhnout, abyste to nepokoušeli.