Meditace na baterky
Tento článek vyšel v časopise ,,Moje psychologie“ (2015). Autor: Ivan Brezina. Za východními technikami práce s vlastní myslí se už nemusíte trmácet daleko a vysoko...
Tento článek vyšel v časopise ,,Moje psychologie“ (2015). Autor: Ivan Brezina.
Za východními technikami práce s vlastní myslí se už nemusíte trmácet daleko a vysoko do Himálaje. „Osvícení“ se dá dosáhnout pomocí západní technologie. Nuda? Ne – zkratka, která vede přímo k cíli.
Když jsem před více než dvaceti lety začal pravidelně jezdit do Asie, postupně jsem tam vyzkoušel řadu zážitků. Některé byly příjemné více, jiné méně. Chtěl jsem zkusit i meditaci, o které jsem toho tolik přečetl. Jenže se mi to v Asii nikdy nepovedlo. A přitom to vypadalo tak jednoduše. Věděl jsem, že pod společným názvem „meditace“ se skrývá řada druhů různých duševních i tělesných cvičení, jejichž společným cílem je přivést mozek a vědomí cvičícího do stavu hlubokého uvolnění. V něm prý může dojít až k prožitku probuzení, osvícení a navození vyššího vědomí. Jako skeptik jsem ale v nic takového nedoufal a žádnou mystiku v Asii nehledal. Meditace mne zajímala jen jako efektivní metoda práce s vlastní myslí. Prostě vyčištění hlavy od všech těch emočních nánosů a stresů, které si do ní celá léta průběžně ukládám.
Čtyři hladiny vědomí
Z hlediska vědy přitom na meditaci není vůbec nic tajemného. Fyziologové vědí, že lidský mozek při své činnosti produkuje slabé elektrické vlnění, měřitelné při běžném lékařském vyšetření na elektroencefalografu (EEG). Frekvence tohoto mozkového vlnění je tím vyšší, čím je člověk v dané chvíli aktivnější, vzrušenější a vystresovanější. V průběhu dne a noci se může naše mozková frekvence pohybovat od hladiny delta, charakterizované naprostým útlumem všech mozkových funkční (např. hluboký bezesný spánek) přes hladiny théta (částečný útlum, např. při mělčím spánku se sny) a alfa (bdělost bez napětí a soustředěného myšlení) až k hladině beta (vědomé soustředění na vnější svět, připravenost reagovat a bojovat, v nejvyšších frekvencích tzv. superbety až stres).
No, a meditace vlastně není nic jiného než vědomé uvedení pracovní frekvence vlastního mozku do hladiny alfa, kdy se mysl vyprázdní od jakýchkoli myšlenek. Tolik teorie – praxe byla mnohem složitější a trpčí. V Indii, Thajsku i na Srí Lance jsem na různých meditačních kurzech strávil řadu dní. Pod dohledem ctihodných mnichů v oranžových rouchách jsem prováděl bizarní dechová cvičení, soustředěně zíral do plamene svíčky, recitoval podivné mantry… Nepřišlo nic – prostě ztráta času, peněz a iluzí.
Techno Buddha?
A pak jsem jednou dělal rozhovor s vizionářem a propagátorem hnutí New Age Vlastou Markem. Mimo jiné mi vyprávěl i o takzvaném psychowalkmanu – přístroji, který prý dokáže východní meditaci navodit západní čistě technologickou cestou. Tahle mašinka funguje na principu tzv. audiovizuální stimulace (AVS). Zjednodušeně řečeno jde o tom, že když jste vystaveni světelným zábleskům a zvukům o určité frekvenci, váš mozek se po chvíli „přeladí“ na jednu z výše popsaných hladin. Pokud chcete meditovat, zvolíte alfu, respektive některý z mnoha meditačních programů.
Psychowalkman jsem si sehnal (v Česku se dá koupit na www.galaxy.cz) a pak se začaly dít věci. „Usadíte se do křesla a na hlavu si nasadíte sluchátka a brýle,“ popisoval americký vědec Michael Hutchinson. „Stisknete tlačítko s nápisem START, zavřete oči a propadnete se do stavu hlubokého uvolnění. Když o půl hodiny později přístroj vypnete, budete se cítit odpočinutí, svěží a velmi soustředění.“
Přesně tohle se mi s technologií AVS hned napoprvé povedlo. Už asi po minutě jsem cítil, že se někam propadám. Ztráta kontroly nad vlastním vědomím by se dala přirovnat ke stavu mezi bděním a spánkem. Bylo to velmi příjemné, a když program doběhl, cítil jsem se uvolněný a odpočatý.
Někde jinde
Tohle se stalo v roce 1997. Od té doby psychowalkman používám pravidelně. Postupem času jsem vyzkoušel i další „západní“ techniky práce s vlastní myslí, třeba spánkový monitor, biofeedback nebo mobilní meditační a relaxační aplikace (viz box). Zážitku s technologií AVS se ale nic nevyrovná, je rychlá a očišťující.
Jedna z nadšených zahraničních recenzí používá výraz „innertainment“, což je slovní hříčka, která by se dala přeložit jako „vnitřní zábava“. Prostě si gruntujete v duši a přitom se jako bonus dobře bavíte.
Od roku 1997 jsem postupně vystřídal několik modelů. První psychowalkmany měly jednobarevné blikající brýle a ve sluchátkách zněl bubínek. Aktuálně nejdokonalejší model Laxman zvládá efektní barevné přechody celého spektra a ve zvukové stopě kromě rytmu dané frekvence i relaxační hudbu nebo uklidňující zvuky přírody. Hlubokému duševnímu uvolnění to dodává nový rozměr. Prostě se odstřihnete od okolního světa a jste někde jinde. Kde, to ale vlastně přesně nevím. Uvnitř své vlastní hlavy?
Tři alternativy
Kromě technologie AVS existují ještě tři další způsoby, jak si „vyluxovat mozek“ a hluboce si odpočinou v hladině alfa.
1. Spánkový monitor
Obsahují ho některé modely náramkových snímačů celodenní aktivity (třeba Fitbit, www.fitbit.cz) nebo mobilní aplikace (třeba Sleep as Android, viz níže). Všechny tyhle monitory poznají, jak moc se v noci v posteli melete a kdy přesně. Díky vestavěnému profilu optimálních spánkových fází z toho do rána spočítají, jestli byl váš noční odpočinek hluboký a kvalitní. Vy pak můžete před spaním zkoušet ovlivňovat nejrůznější proměnné a sledovat, co to s vaším spánkem udělá. Najíst se, dát si panáka nebo horkou lázeň, pomilovat se, otevřít na sebe okno, poslouchat uklidňující hudbu…
2. Biofeedback (biologická zpětná vazba)
Zjednodušeně řečeno jde o nácvik relaxace a hlubokého uvolnění při plném vědomí. Technické možnosti jsou dvě. Buď si nasadíte sondu, která v reálném čase měří váš krevní tlak, tep, teplotu, svalové napětí a další fyziologické veličiny, nebo si na hlavu natáhnete snímač EEG, který měří vaše mozkové vlny. V obou případech se snažíte co nejvíc se uvolnit. „Mašinka“ se sondou vám dá vědět, že se vám to povedlo. Snímač EEG je propojen s nějakou počítačovou hrou, kterou můžete ovládat, jen pokud jste správně zrelaxováni (viz www.galaxy.cz). Smyslem je, abyste se uvolnění postupně naučili dosáhnout „na povel“.
3. Aplikace pro smartphony
Na Google Play (Android) i na App Store (iOS) se takových „apek“ dají stáhnout stovky. Zadejte klíčová slova meditation, mindfulness, relaxation music, alpha waves, relax… Osobně používám přírodní zvuky nebo uklidňující hudbu, třeba když se potřebuju soustředit na psaní tohoto článku. Doporučovat konkrétní aplikaci ale nemá smysl – vyzkoušejte, která vyhovuje právě vám.